جمعه , ۲ آبان ۱۳۹۹
آخرین مطالب:

آسیب های گروه

تعلیمات اجتماعی / اول دبیرستان /درس ششم/آسیب های گروه

آسیب های گروه

اهداف درس:

در این درس دانش آموزان می آموزند که:

 

همان قدر که شناخت گروه اهمیت دارد شناخت آسیب های آن نیز مهم است.

 

گروه ها می توانند موجب تحکیم و یا تخریب جامعه شوند.

 

گروه می تواند در موضع گیری فرد را نسبت به جامعه ی مؤثر باشد.

 

گروه مخرب با انحراف از اهداف جامعه می تواند تا مرز نابودی افراد و جامعه پیش رود.

مدت:

۵۰ دقیقه

 

وسایل لازم :

 

گچ و تخته

جهت دانلود برگه کار در کلاس کلیک کنید.

 

جهت دانلود برگه کار در منزل کلیک کنید.

 

طرح درس:

در این درس دانش آموز با ضرورت شناخت آسیب های گروه آشنا می شود و با یکی از آسیب های گروه به نام “دوگانگی ارزشی” و پیامد های ناشی از آن آشنا می شود.

 

ضرورت شناخت آسیب های گروه

دبیر می تواند کار را با مثال و از روی تخته آغاز نماید. برای این منظور دبیر می تواند از گروه های هم سنخ و متضاد استفاده نماید. به عبارت دیگر گروه هایی که ماهیتی مشابه دارند ولی یکی به سمت تخریب نظم اجتماعی رفته است یا می رود و دیگری به سمت تحکیم جامعه پیش رفته یا می رود.

مانند:

در حوزه سیاسی، احزاب و گروه هایی که در راستای اهداف انقلاب و جامعه بوده اند در مقابل گروهک هایی که به مخالفت پرداخته و به جامعه ضربه زده اند.

در حوزه  اقتصادی، اتحادیه ها و اصناف که در توسعه اقتصاد همراه دولت و جامعه بوده اند در مقابل شبکه های قاچاق کالا.

و مثال هایی از این قبیل که در سایر حوزه ها نیز وجود دارد.

بهتر است دبیر پیش از ورود به کلاس حوزه مورد نظر خود را انتخاب و مصادیقی از آن را برای ارائه مثال مشخص نماید.

 

پس از ارایه مثال به نقش های تحکیمی و در مقابل تخریبی گروه ها اقدام نماید. (در این مورد می تواند مشارکت دانش آموزان را جلب نماید.)

برای نمونه می توان به نقش اتحادیه ها و صنوف در کنترل و نظارت بر عرضه کالای با کیفیت و قیمت مناسب اشاره کرد که این در راستای کمک به خواست های جامعه می باشد. و در مقابل به نقش مخرب باندهای قاچاق کالا در رسیدن کالای نامرغوب و ضربه زدن به تولید ملی اشاره نمود.

 

آسیب های گروه

خوب است دبیر از مثال هایی استفاده نماید که بتواند از افراد شناخته شده ای برای دانش آموزان مثال بیاورد که روزگاری عضوی از آن گروه ها بوده اند و چگونه این گروه ها فرد را به فردی پاسدار از ارزش های اجتماع یا مخرب و مخالف ارزش های اجتماع تبدیل کرده اند.

 

پس از طی این مراحل می توان ضرورت شناخت آسیب های گروه را به دانش آموزان گوشزد کرد. چرا که “گروه با انحراف از اهداف جامعه می تواند تا مرز نابودی افراد و جامعه پیش رود” از این رو شناخت آسیب های گروه از اهمیت به سزایی برخوردار است.

 

دوگانگی ارزشی

آغاز آموزش بحث دوگانگی ارزشی، می تواند با ارزش های جامعه آغاز شود. دبیر از دانش آموزان بخواهد تا در حوزه های زیر چند نمونه از ارزش های جامعه را روی برگه کار در کلاس خود بنویسند و پس از اتمام وقت دبیر چند نمونه از آن ها را روی تابلو بنویسد(۳ تا ۵ مورد) .-ارزش های دینی؛ ارزش های فرهنگی؛ ارزش های اقتصادی؛ ارزش های سیاسی؛ ارزش های اجتماعی.-

سپس از دانش آموزان بخواهیم بگویند در مقابل این ارزش ها چه چیزی قرار می گیرند و این تقابل در کدام گروه ها ممکن است پدید آید. (تکمیل برگه کار در کلاس)

 

در انتها از دانش آموزان بخواهید درباره دوگانگی های به وجود آمده در ذهن افراد این گروه ها بحث کنند.

مانندِ:

ارزش های اقتصادی ! ارزش جامعه : استفاده از تولید ملی ! ارزش گروهی خاص : قاچاق و فروش کالای خارجی ! قاچاقچیان کالا.

بحث کلاسی می تواند مشابه حالت زیر پیگیری شود :

اگر فردی در این گروه عضویت داشته باشد یا حتی در گروه دیگری عضو باشد که  خرید یا فروش کالای قاچاق را برای خود ارزش بداند. این فرد با بیکار شدن اطرافیان، دوستان و اعضای خانواده خود در این ارزش خود دچار تردید شده و … .

 

تمرین

برگه کار در منزل ۱ را به عنوان تمرین به دانش آموزان ارایه نمایید.

 


مرکز یادگیری سایت تبیان

۴ نظر

  1. Smile سلام Laugh Grin Clap خیییییلی خوب بود

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

افزودن شکلک:

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeleton
Copyright 2019-2020 , All Rights Reserved
Design By ShikDL