پنج شنبه , ۳ مهر ۱۳۹۹
آخرین مطالب:

محل اطمینان مربی و متربی

team-clipart یک سرگروه با چه اعمالی می تواند یک سرگروه مورد اطمینان برای اعضای گروه بشود؟

اطمینان و اعتماد متقابل میان متربی و مربی و یا متربی و سرگروه، اساسی‌ترین و مهم‌ترین و در عین حال اولی‌ترین مسئله در تربیت است و بدون آن، ارتباطی که بخواهد در ضمن آن، هدایت رخ دهد، اتّفاق نمی‌افتد. برای این مهم، چند نکته می‌تواند به سرگروه کمک کند:

۱٫ احترام و محبّت، همراه با دلسوزی دلسوزی و محبّت، کارسازترین روش در کسب اعتماد متربیان است. در کار تربیتیِ خردمندانه، بیشترین نقش، به محبّت اختصاص می‌یابد. امیرمؤمنان علیه‌السّلام، در حکمتی والا فرموده‌اند: «التَّوَدُّدُ نِصْفُ الْعَقْلِ؛ دوستی ورزیدن نیمی از خرد است.» محبّت جاذبه می‌آفریند، انگیزه خلق می‌کند، انسان‌های پرتلاطم و مضطرب را آرامش می‌بخشد و از آنجایی که با فطرت و سرشت آدمی بسیار سازگار است، در جان متربی نفوذ کرده و اثر می‌گذارد. البته نباید در اثر افراط در محبّت، حد و حدودها کمرنگ شده و از مسیر اصلی (تربیت) غفلت شود. دلسوزی و محبّت بیش از حد به متربی، گاهی باعث می‌شود که سرگروه نتواند عیوب او را تذکر دهد و از او انتقاد کند، پس قادر نیست آن‌طور که باید، او را اصلاح کند. بنابراین محبّت صرفاً یک ابزار در راستای امر تربیت است، ابزاری مهم و اثرگذار که هم اطمینان‌بخش است و هم خود در مسیر تربیت به‌کار می‌آید.

۲٫ جلب اطمینان خانواده فرد برای آنکه بتوانید فردی را جذب حلقه‌ها نمایید، یکی از مهم‌ترین ابزارها خانواده وی می‌باشد. تعامل با خانواده، از یک سو در مسیر تربیت، اثرگذار است و از سوی دیگر، در جذب وی نیز مؤثّر است؛ چراکه اگر شما با ارئه برنامه‌ها به خانواده متربیان و همچنین برگزاری جلسات عمومی و خصوصی، اطمینان آنان را به پایگاه و مجموعه جلب نمایید، خود آنان نیز مشوّق‌های مهمی در ترغیب متربی به سمت سرگروه خواهند بود.

۳٫ توجه به نیازها و علائق گوناگون متربیان نیز می‌تواند آنان را متوجه این نکته نماید که سرگروه علاوه بر مباحث معرفتی، دیگر نیازهای آنان را هم می‌شناسد و بی‌توجه به آن نیازها نیست و این خود در دلگرم شدن به مجموعه مؤثّر است.

۴٫ همراهی با متربیان، در برخی برنامه‌های متناسب با سن و نیاز آنان، مانند اردو، ورزش و…، هم کمک خوبی در سرعت بخشیدن به جلب اعتماد متربیان است.

۵٫ توجه و پیگیری مشکلات متربیان و تلاش برای رفع آن نیز می‌تواند اعتماد و علاقه اعضا را نسبت به سرگروه جلب نماید.

منبع: http://tsalehin.blog.ir/post/74

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

افزودن شکلک:

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeleton
Copyright 2019-2020 , All Rights Reserved
Design By ShikDL