جمعه , ۳ خرداد ۱۳۹۸
آخرین مطالب:

۴۰ حدیث پیرامون غذا خوردن

آداب غذا خوردن در احادیث..

چنان که امام علی(ع) می فرماید: مَن غَرَسَ فی نَفسِهِ مَحَبَه انواع الطعام، اجتَنی ثِمارش فُنونِ الاسقام.(هرکس در دل خود، درخت علاقه به انواع غذاها را بکارد، میوه ی انواع بیماری ها را از آن می چیند)

food

شاید دیده و یا شنیده اید که افرادى با داشتن سرمایه ى بسیار و بهره مندى از همه گونه امکانات رفاهى و استفاده از انواع غذاهاى رنگارنگ ، از نعمتى بزرگ یعنى سلامتى محرومند و به همین دلیل از زندگى خود لذتى نمى برند! و بالعکس افرادى با خوردن غذایى معمولى و ساده در کمال صحت و سلامت عمرى طولانى مى کنند و از زندگى خود لذت مى برند. به راستى رمز و راز سلامتى در چیست ؟
امام علی(ع) آمده است: لا تطلبِ الحَیاهَ لِتأکلَ، بَل اطلُبِ الاکل لِتحیا. (زندگی را برای خوردن مخواه، بلکه خوردن را برای زندگی بخواه)
عده اى چنین تصور مى کنند که سلامتى فقط با خوردن غذاهاى گوناگون که سرشار از ویتامین ها، پروتئین ها، مواد معدنى و… باشد بدست مى آید. حاصل آنکه چنین نیست و آنچه مهم است چگونه خوردن است نه چه چیز خوردن!
درست خوردن تأثیر به سزایى در سلامتى شما دارد و شما را از دچار شدن به بیماری هاى مختلف و امراض گوناگون مصون نگاه مى دارد.
امام علی: در شگفتم از کسانی که از غذا پرهیز می کنند تا مبادا به سلامتشان آسیبی برسد چگونه از گناهان پرهیز نمی کنند تا در آتش نسوزند؟
این نکته ها که برگرفته از کلمات گهربار ائمه معصومین (علیهم السلام ) مى باشد در برگیرنده سه محور مهم در آداب غذا خوردن است:
۱- آدابى که پیش از غذا خوردن باید رعایت نمود.
۲- آدابى که به هنگام غذا خوردن باید رعایت نمود.
۳- آدابى که پس از غذا خوردن باید رعایت نمود.


۱) آغاز غذا با نام خدا
امیرالمومنین (علیه السلام ) فرمودند: به هنگام غذا خوردن خداى را یاد کنید و از بیهوده گویى اجتناب نمایید، زیرا که طعام نعمت و رزقى از خداوند است و بر شماست که در آن خداى را یاد کرده و شکر گویید.(فروع کافى ، ج ۶، ص ۲۹۶)
۲) نمک
امیرالمومنین(ع) فرمودند: در شروع به غذا خوردن ، نمک بخورید، اگر مردم مى دانستند نمک چه خاصیتى دارد هر آینه به جاى داروهاى مجرب دیگر آن را انتخاب مى کردند.(طب الائمه ، ص ۷۰)
امام باقر (ع) فرمودند: خداوند به حضرت موسى (علیه السلام ) وحى کرد که قوم خود را امر کن غذا را با نمک آغاز و با آن پایان دهند، در غیر این صورت اگر دچار هر بیمارى شدند جز خود را ملامت نکنند.(طب الائمه)
۳) شروع با سرکه
محمد بن على گوید: مردى در خراسان خدمت امام رضا (علیه السلام ) بود. غذایى براى آن حضرت آوردند که با آن سرکه و نمک بود. آن حضرت آغاز غذا را با سرکه شروع کردند، آن مرد گفت: قربانت گردم ، شما به ماها امر کردید با نمک شروع کنیم ! آن حضرت فرمودند: این مثل آن است ، بدرستى که سرکه ذهن را قوى و عقل را زیاد مى کند.(طب و درمان ، ص ۱۴۰)
۴) شستن دست ها
امیرالمومنین (ع) فرمودند: شستن دست ها قبل از غذا، رزق را زیاد مى کند، لباس ها را از آلودگى حفظ مى نماید و چشم را تقویت مى کند.(خصال ، ص ۶۱۲)
۵) کم خوردن و سلامت
امیرالمومنین (ع) فرمودند:خوراکت را کم کن تا بیمارى تو کم گردد.(غررالحکم ، ج ۱، ص ۱۱۴)
پیامبر اکرم (صلى الله علیه و آله ) فرمودند: محبوبترین شما در پیشگاه خدا آنکس است که کم خوراکتر و سبکتر باشد.(کنز العمال ، ج ۱۵، ص ۲۶۱)
پیامبر اکرم (ص) فرمودند: پرخورى موجب از بین رفتن و نابودى هوشیارى و زیرکى است.(مستطرف ، ج ۱، ص ۱۸۰)
امیرالمومنین (ع) فرمودند: یا کمیل! شکمت را از خوراک پر مکن ، براى آب هم جا بگذار و براى هوا هم قرار بده ، تا اشتها دارى دست از خوراک بردار، اگر این کارها را انجام دادى خوراک بر تو گوارا گردد، همانا تندرستى با کم خوردن و کم نوشیدن است.(تحف العقول ، ص ۶۶)
امیرالمومنین (ع) فرمودند: از همیشه سیر بودن و بسیار خوردن بپرهیزید که این کار بیمارى ها و رنج ها را بر مى انگیزاند.(غررالحکم ، ج ۵۱، ص۱۵۱)
حضرت عیسی(ع) فرمودند: طعام زیاد و شکم سیر، طراوت صورت را می برد.
رسول اکرم (ص) فرمودند: سیرخوردن طعام، موجب بیماری بَرَص و پیسی می شود.
امام علی (ع): هر کس خوراکش کم باشد، اندیشه اش صفا می یابد. (غرر الحکم، ح ۸۴۶۲ ،عیون الحکم و الواعظ ،ص۴۵۶ ،ح ۸۲۳۶)
پیامبر خدا(ص): اگر کسی خوراک خود را کم کند، درونش از نور سرشار می گردد. (الفردوس،ج۱، ص۲۹۰ ،ح۱۱۳۸ عن أبی هریره، کنز العمّال، ج۱۵، ص ۲۴۴،ح۴۰۷۷۲)
پیامبر خدا (ص): هر کس، از این خرسند می شود که خویش را از ابلیس برهاند، باید گوشت و چربی خود را با کم خوری، آب کند؛ چرا که با کم خوری، حضور فرشتگان و فراوان اندیشیدن در آنچه نزد خداوند است، را به دست می آورد. (الفردوس،ج۳، ص۵۳۶،ح۵۶۷۲عن ابن عبّاس)
پیامبر خدا (ص): با کمی خوراک و نوشیدنی، با نفس خویش جهاد کنید تا فرشتگان بر شما سایه بگسترند و شیطان از شما بگریزد. (تنبیه الخواطر،ج۲،ص۱۲۲)
پیامبر خدا (ص): هر کس شکمش پُر باشد، به ملکوت آسمان ها و زمین راه نمی یابد. (تنبیه الخواطر،ج۱، ص۱۰۰عن ابن عبّاس)
پیامبر خدا(ص): کاستن از خوراک، نزد خداوند، جایگاهی والا دارد. (تنبیه الخواطر،ج۲، ص۱۱۹)
امام صادق (ص): نزدیک ترین حالت بنده به خداوند، هنگامی است که شکم وی، سبک باشد. (الکافی، ج۶، ص۲۶۹،ح۴)
مصباح الشریعه -درحدیثی که به امام صادق (ع)منسوب است- : کم خوری، در میان هر طایفه ای، ستوده است؛ زیرا منفعت باطن و ظاهر، در آن است. (بحار الأنوار،ج۶۶، ص۳۳۷،ح۳۳)
امام صادق: برای مومنان چیزی زیان بارتر از پرخوری نیست.
امام علی: هنگامی که شکم از خوراکی های مباح پر شود، دل از دیدن خیر و صلاح کور می گردد.
خداوند فرمود: ثمره گرسنگی، حکمت و نگهداشتن قلب و قرب به من است.
پیامبر اکرم: اگر شکم هایتان را انباشته از حلال کنید، بعید نیست که آن را انباشته از حرام کنید.
۶) میانه روى در خوردن
امام صادق (علیه السلام ) فرمودند: هرگاه مردم در خوراک خود میانه رو باشند، بدن هایشان پایدار و محکم است.(سفینه البحار، ج ۲، ص ۷۹)
امام علی(ع): بر شما باد میانه روی در خوردنی ها؛ چراکه این کار، از اسراف دورتر است و مایه سلامت بیشتر تن می گردد و در پرستش، بیشتر یاری می رساند. (غررالحکم، ح۶۱۵۳، عیون الحکم والمواعظ، ص۳۴۱، ح۵۸۳۳)
۷) اشتها به غذا
رسول اکرم (ص) فرمودند: بر حذر باش از آنکه ، بخورى آنچه را اشتها ندارى که باعث حماقت و نادانى مى گردد.(لئالى الاخبار، ش ۲)
پیامبر اکرم: وقتی اشتها پیدا کردی غذا بخور و درحالیکه هنوز اشتها داری دست از غذا بکش.
۸) حرام خوردن
رسول اکرم (ص) فرمودند: هر که لقمه اى از حرام بخورد، تا چهل شب نمازش مقبول نگردد و تا چهل روز دعایش مستجاب نشود و هر گوشتى که از حرام بروید، آتش به آن سزاوارتر باشد.(بحارالنوار، ج ۶۶، ص ۳۱۴)
۹) غذاى داغ
امیرالمومنین (ع) فرمودند: براى رسول اکرم (ص) غذا حاضر کردند (ایشان) فرمودند: وانهیدش تا سرد شود و قابل خوردن گردد، که خداى عزوجل آتش به ما نمى خوراند، و برکت در غذاى خنک است.(فروع کافى ، ج ۶، ص ۳۲۲)
امام صادق (ع) فرمودند: دمیدن در ظرف آب و غذا و در محل سجده مکروه است.(خصال ، ص ۱۵۸)
۱۰) در جمع خوردن
پیامبر اسلام (ص) فرمودند: محبوبترین خوراکى در پیشگاه خدا چیزى است که دست ها بر آن زیاد باشد. (خورنده ى آن بسیار باشد).(نهج الفصاحه ، ص ۱۵)
امیرالمومنین (ع) فرمودند: چون سفره ى غذا گذارده شد و سائل و مستمندى از راه رسید او را رد نکنید.(محاسن برقى ، ص ۴۲۳)
پیامبر اکرم: هرکه در حال غذا خوردن، کسی او را ببیند و او را شریک غذای خود قرار ندهد به دردی بی درمان دچار می گردد.
پیامبر اکرم: مومن به میل خانواده اش غذا می خورند و منافق، خانواده اش به میل او.
۱۱) شام شب
امام رضا (ع) فرمودند: شب حتما غذا بخورید، اگر چه مقدار کمى نان باشد، چون باعث قوت جسم مى شود.(طب الائمه ، ص ۶۵)
پیامبر (ص): خوراک شام را فرو نگذارید، هر چند دانه ای خرمای خشک باشد که من از ترک شام برای امّتم از پیری زودرس هراس دارم، زیرا خوراک شام مایه نیرومندی پیر و جوان است.
امام علی (ع): شام پیامبران در آغاز شب است. شام را ترک نکنید که ترک آن سبب ویرانی بدن می شود.
امام باقر (ع): آغاز ویرانی بدن، ترک شام خوردن است.
۱۲) شتاب در خوردن
امام صادق (ع) فرمودند: غذا خوردن را طولانى کنید، زیرا لحظات آن از عمرتان محسوب نمى شود.(سفینه البحار، ج ۱، ص ۲۷)
۱۳) راه رفتن و خوردن
امام صادق (ع) فرمودند: در هنگام راه رفتن چیزى نخورید، مگر آنکه مجبور باشید.(روضه المتقین ، ص ۵۲۴)
۱۴) سبزى با غذا
رسول اکرم (ص) فرمودند: سفره هاى خودتان را با سبزى ها بیارایید، زیرا انواع شیاطین(میکروب ها) را نابود مى سازد.(طب النبى . ص ۳)
۱۵) غذاى ریخته شده در سفره
امیرالمومنین (ع) فرمودند: امورى موجب رزق و روزى انسان مى شود: (که از جمله ى آن امور) خوردن غذاهاى ریخته شده بر سر سفره است.(طب و درمان ، ص ۴۹)
۱۶) نوشیدن آب
امام رضا (ع) فرمودند: هر کس بخواهد که معده اش ناراحت نشود، در بین غذا آب نیاشامد تا وقتى که خوردن غذا پایان پذیرد. هر کس در هنگام خوردن طعام آب بخورد، بدنش مرطوب و معده اش ضعیف گردد و رگ ها جوهر و قوت غذا را نمى گیرند.(مستدرک الوسائل)
امام صادق (ع) فرمودند: آب خوردن روى غذاى چرب ، درد را به هیجان آورد.(وسائل الشیعه ، ج ۱۷، ص ۱۹۰)
امام رضا (ع) فرمودند: نوشیدن آب سرد پس از غذاى داغ و شیرینى ، باعث از بین رفتن و فساد دندان ها مى گردد.(بحارالانوار، ج ۴)
رسول اکرم (ص) فرمودند: دل هاى خویش را با زیادخوردن و زیاد نوشیدن نمی رانید، که دل چون زراعت است ، وقتى آب آن زیاد شد خواهد مرد. (نهج الفصاحه ، ح ۲۴۸۹)
امیرالمومنین (ع) فرمودند: بارها ناظر پیغمبر اکرم (ص) بودم ، آن حضرت هرگاه آب مى آشامید، سه مرتبه در بین آشامیدن نفس مى کشید و در هر مرتبه که مى خواست شروع به آشامیدن کند به نام خدا شروع مى کردند و بعد از نفس کشیدن الحمدلله مى گفتند.(بحارالانوار، ج ۱، ص ۴۷۶)
رسول اکرم (ص) فرمودند: هر وقت تشنه شُدید آنچنان آب بیاشامید که گویى آب را مى مکید و هرگز آن را لاجرعه (یکمرتبه ) سر نکشید، بلکه آن را بمکید.(طب النبى ، ص ۵)
رسول اکرم (ص) فرمودند: از کناره ى دستگیره ى ظرف و جاى شکستگى آن آب نیاشامید.(سفینه البحار، ج ۱)
رسول اکرم (ص) فرمودند: فردى از شما ایستاده آب نیاشامد.(طب النبى ، ص ۴)
۱۷) نان
پیامبر (ص): خدایا به نان ما برکت ده و میان ما و آن جدایی مینداز که اگر نان نبود نه می توانستیم روزه بگیریم، نه نماز بخوانیم و نه دیگر واجبات پروردگار خویش را بجا آوریم. (کافی ۶/۲۸۷)
امام صادق (ع): تن بر نان بنا شده است. (کافی ۶/۲۸۶)
امام صادق (ع): اصل معاش آدمی و زندگی او ، نان است و آب. (بحار ۸۷/۳)
۱۸) برنج
پیامبر خدا (ص): برنج در میان خوراکی ها ،به سان مهتر (رئیس ) در میان قوم است.
پیامبر خدا (ص) : مهتر همه خوراکی های ساکنان این سرای و آن سرای ،گوشت و سپس برنج است.
پیامبر خدا (ص) : برنج ، نیکو دارویی است: سرد است و سالم و برکنار از هر بیماری.
۱۹) خلال کردن
رسول اکرم (ص) فرمودند: خلال کنید، چون خلال کردن دهان را پاکیزه مى کند و براى لثه ها خوب است.(کافى ، ج ۶، ص ۳۷۶)
امام صادق (ع) فرمودند: از خلال کردن با چوب ریحان و چوب درخت انار بپرهیزید، که این کار رگ جذام را در بدن تحریک مى کند.(خصال ، ص ۶۳)
۲۰) شستن دهان
امام حسین (علیه السلام ) فرمودند: امیرالمؤمنین (ع) به ما دستور مى دادند تا بعد از خلال کردن ابتدا سه بار دهان را شستشو دهیم و سپس آب بنوشیم.(النهایه ، ج ۲، ص ۹۹)
۲۱) مسواک کردن
رسول اکرم (ص) فرمودند: مسواک ده فایده دارد:
دهان را پاکیزه مى کند، موجب رضایت خداوند است ، حسنات را تا هفتاد برابر افزون مى کند، سیره ى من است و استحباب دارد، زردى دندان را مى زداید و دندان ها را سفید مى کند، لثه را محکم مى کند، بلغم را مى برد، ضعف چشم را برطرف مى نماید و اشتها را زیاد مى کند.(خصال ، ص ۴۸۱)
۲۲) استراحت پس از غذا
امام صادق (ع) فرمودند: به پشت خوابیدن ، پس از خوردن غذا، بدن را فربه و غذا را هضم مى کند و ناراحتى را برطرف مى گرداند.(معمول امام رضا (ع) آن بود که هرگاه غذا تناول مى کرد به پشت مى خوابید و پاى راستش را بر روى پاى چپش قرار مى داد)(سفینه البحار، ج۱، ص ۲۷)
۲۳) حمام کردن پس از غذا
امام رضا (ع) فرمودند: با شکم پر حمام نگیرید چون سبب تولید قولنج مى شود.(رساله ذهبیه ، ۲۹ – ۲۶)
۲۴) چهار توصیه مهم!
امیرالمومنین (ع) به فرزندشان امام حسن (علیه السلام) فرمودند: چهار کلمه به تو مى آموزم که تو را از درمان بى نیاز سازد:
تا گرسنه نباشى غذا مخور، و هنوز مایل به غذا باشى دست از آن بردار، غذا را به جا و نیکو بخور (خوب بجو)، هنگامى که خواستى به بستر روى خود را به بیت الخلاء عرضه کن (به مستراح برو).(خصال ، ج ۶۰)
۲۵) گوشت
پیامبر اکرم(ص) به روایت امام صادق (ع): آقای خوراک دنیا و آخرت گوشت است و آقای نوشابه های دنیا و آخرت آب. (وسائل ۱۷/۲۷)
امام صادق (ع): گوشت باید هر سه روز یک بار خورده شود که در ماه می شود ده بار، نه بیش از این. (کافی – ۵/۵۱۱)
امام علی (ع) : دوست داشتنی ترین عضو گوسفند برای پیامبر، سر دست بود.
امام صادق (ع) : چند چیز است که قبل از پیری بدن را پیر و فرسوده می کند و شاید هم بکشد: خوردن گوشت خشکیده و حمام رفتن با شکم پر و نشستن بر جای مرطوب و…
امام هادی (ع): گوشت خشکیده نمک سود ،بد چیزی است زیرا معده را شل می شود هر بیماری ای را تحریک می کند و برای هیچ چیزی سودمند نیست. بلکه زیان هم می رساند.
امام رضا (ع): خوردن گوشت خام، در شکم کرم پدید می آورد.
پیامبر خدا (ع) : هر کس چهل روز گوشت بخورد سنگ دل می شود.
امام علی (ع): شکم هایتان را گورستان جانوران نکنید.
امام صادق (ع): علی (ع) اعتیاد به خوردن گوشت را بد می شمرد و آنرا اعتیادی همچون اعتیاد به شراب می دانست.
۲۶) میوه
امام صادق(ع): مرد باید از هر میوه عمومی برای خانواده خود بخرد.
به نقل از فُرات بن اَحنَف، از امام صادق(ع): هر میوه ای آلودگی به همراه دارد. پس اگر خواستید میوه بخورید، آن را با آب بشویید.(الکافی، ج۶،ص۳۵۰،ح۴)
پیامبر خدا(ص): هر کس میوه بخورد و این خوردن را با نام خدا آغاز کند، میوه به او زیانی نمی رساند.(مستدرک الوسائل،ج۱۶،ص۴۶۱،ح۲۰۵۴۷)
پندهای پرشکی مولا علی (ع)
الف) خون دادن بدن را سالم و عقل را محکم می کند.
ب) عطر به شارب( محاسن ) زدن از اخلاق پیامبر است و احترامی برای نویسندگان اعمال است.
ج) مسواک موجب خشنودی خداست سنت پیغمبر (ص) است و دهان را خوشبو می کند.
د) روغن زدن پوست را نرم و قوای دماغی را زیاد می کند مجاری عرق را باز می کند خشکی را برطرف می نماید و رنگ را روشن می کند.
ه) آب در دهان گرداندن و شستن بینی سنت است و دهان و بینی را پاک می کند.
و) ناخن گرفتن روزی را زیاد میکند.
ز) سیب معده را شستشو دهد و نظیف کند.
ح) کندر جویدن دندان ها را محکم و بلغم را رفع کند و بوی دهان را برطرف کند.
ط) به قلب ضعیف را تقویت می کند معده را پاکیزه و قوت قلب را زیاد می کند ترسو را پر دل و فرزند را زیبا نماید.
ی) طهارت گرفتن با آب سرد بواسیر را قطع می کند.
ک) شستن لباس غم و قصه را زایل کند ( چرک را از بین می برد ) و شرط نماز است.
ل) پس از غذا انگشتان خود را بلیسید که خداوند به شما برکت دهد.
م) از گوشت پرندگان که سنگدان و خارپشت پا و چینه دان ندارند اجتناب کنید.
ن) از خوردن گوشت درندگان نیشدار و پرندگان چنگال دار پرهیز کنید.
س) سپرز(دمبان گوسفند) نخورید که خون را فاسد می کند.
ع) خرما بخورید که شفای هر دردی است.
ف) اگر به درد چشم مبتلا شدید آیه الکرسی بخوانید و به خود تلقین کنید که خوب شدم انشاء الله بهبودی پیدا می کنید.
ص) هرگاه مسلمانی ضعیف شد گوشت و شیر بخورد که خدا در آنها قوت نهاده.
ق) بدون شام نخوابید که بدن ویران می شود.
ر) هر دردی از داخل بدن است بجز زخم و تب که ( از خارج ) به بدن می رسد.
ش) برطرف کردن موی زیر بغل بوی بد را رفع می کند و پاک کننده است و سنتی است که پیغمبر(ص) دستور داده است.
ت) همیشه خود را وارثی کنید (کثیف نباشید)خدا بنده کثیفی را که موجب آزار همنشین است دشمن دارد.
ض) با انگشت (یا زبان) عسل خوردن درمان هر دردی است خداوند فرموده:«از شکم زنبورها نوشابه ای رنگارنگ بیرون آید که در آن برای مردم شفا است» عسل خوردن و قرآن خواندن و کندر جویدن بلغم را آب کند.
ظ) کسی را که بر سر غذا نشسته شتابزده نکنید تا فارغ شود و همچنین کسی را که مشغول قضای حاجت است.
غ) کدو بخورید که قوای دماغی را زیاد میکند ، پیغمبر (ص) به کدو علاقه داشت.
ث) گلابی قلب را جلا می بخشد و دردهای داخلی را تسکین می دهد.
خ) ایستاده آب نخورید که باعث درد بی درمان است مگر اینکه خدا علاج کند.
ذ) سر کشیدن شیر ، خوردن شیر درمان هر دردی است بجز مرگ.
الف) هر دانه انار که در معده قرار گیرد تا چهل شب دل را زنده کند و جان را از امراض امان بخشد و وسوسه شیطان را براند.
ب) حجامت را از دست ندهید.
منابع:
کتاب نصایح باب چهارصد از صفحه ۳۷۳ تا ۴۰۴

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

افزودن شکلک:

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeleton
Copyright 2018-2019 , All Rights Reserved
Design By ShikDL