Sunday , 29 January 2023 / یکشنبه , ۹ بهمن ۱۴۰۱
آخرین مطالب:

پیشنهاد هایی در ارتباط با اردوهای حلقه

اردو در شجره طیبه صالحین از درجه اهمیت بسیاری برخوردار بوده به گونه ای که همواره در صدر برنامه های تربیتی قراردارد، انواع اردوهای جذب، تثبیت، رشد و نیز اردوهای علمی، بصیرتی، تفریحی، جهادی، زیارتی و… گویای این موضوع است.

اردوی تربیتی                       

آنچه در پی می آید توصیه هایی است به سرگروه های محترم و مسئولین برگزاری اردو که توجه به آنها لازم و ضروری است.

  •  با هم رفیق باشید و همراه:

 سر گروه های محترم لازم است همیشه احترام متقابل نسبت به یکدیگر را رعایت نموده و اخلاق اسلامی را در ارتباط و تعاملات خود مد نظر داشته باشند. این مهم به ویژه در اردو که متربیان رفتار های سرگروه های خود را به عنوان الگو مورد توجه قرار می دهند از اهمیت بیشتری برخوردار است. تعاملات شما شامل چاق سلامتی شما، جلسات شما، پیغام های شما و… می شود.

ممکن است شما از برخی رفتارها منظور خاصی نداشته باشید، اما چشمان تیز بین بچه ها همه لحظات اردو را ضبط می کنند و یک شوخی یا رفتار شما نسبت به سرگروه دیگر آنها را به این نتیجه برساند که شما سرگروه مناسبی برای او نیستید.

یک نمونه تعامل نادرست:

مسئول اردو: آقای حسینی به سرگروهتون بگید که آماده باشند تا حرکت کنیم.

حسینی: آقای رحمتی مسئول اردو گفتن آماده حرکت باشید.

سرگروه: ولش کن بابا، الکی می گن تا یک ساعت دیگه هم حرکت نمی کنیم.

  • مشکلات را باید در جلسات کادر اردو مطرح نمایید.

دیده شده در برخی موارد مسئولین اردو به جای طرح مشکلات و اختلاف نظرها در جلسات، آنها را در صحن علنی اردو و در بین اعضای اردو طرح و موجبات، ایجاد دو دستگی در بین بچه ها را فراهم می نمایند. در این صورت بچه های حلقه آقای الف نسبت به آقای ب و بالعکس بدبین شده و تا مدت ها تلاش شما ممکن است این اشتباه را جبران نکند.

علاوه بر این طرح مشکلات در بین اعضاء موجب می شود تمرکز آنها از اهداف تربیتی شما در اردو پراکنده شده و اثر بخشی لازم را برنامه ها نداشته باشند.

  • موبایل، لپ تاپ و … ممنوع!

به همراه داشتن وسائیلی از این قبیل موجب می شود، اعضا تمرکز و توجه لازم را در اردو نداشته باشند، بهتر است پیش از برگزاری اردو در شرایط حضور اردو، این شرط لحاظ شود، تا مشکلی پیش نیاید. علاوه بر تمرکز حواس، به همراه داشتن این گونه وسائل که به سهولت امکان استفاده غیر اخلاقی از آنها ممکن است، شما را در پیشبرد اهداف تربیتی با مشکل روبرو می کنند. البته لازم است مسئولان اردو وسائل ارتباطی را فراهم نمایند تا اعضاء خانواده ها با هم تماس بگیرند و خانواده ها بتوانند به سهولت از وضعیت فرزندشان مطلع شوند، مثلا در فرم رضایت نامه اردو شماره تماس مسئول اردو، معاون و سرگروه مربوطه قید شود.

توجه به این نکته لازم است که این کار در اردوهای دوره نوجوانی کارا است و در دوره جوانی (دانشجویان و طلاب) لازم نیست.

توجه: ممکن است یکی از اعضاء مخفیانه با خود یکی از وسائل را به همراه بیاورد، در این صورت آن وسیله را از او گرفته و در جای امنی نگهداری و پس از اردو به او تحویل دهید.

  • همه در برابر قانون برابرند:

اگر قانونی در اردو وضع شد همه باید به آن پایبند باشند و خود را ملتزم به آن بدانند. ممکن است شما تماشای تلویزیون را در اردو ممنوع کنید، در این صورت مسئولین نیز باید مراقب بوده و به این قانون پایبند باشند.

زمان بیدار باش برای همه یکی است، مقدار غذا برای همه به یک اندازه است و…

عدم پایبندی به قوانین موجب می شود اعضاء احساس تبعیض نموده و به مسئولین اردو بدبین شوند.

اگر همراه داشتن وسائل خاصی را ممنون می کنید؛ مسئول گروه نیز ممنوع است از همراه داشتن و در صورت اضطرار، استفاده از آن وسیله را به حداقل برساند.

  • برنامه های عمومی برای همه:

در سین اردو آمده است: ۱۷:۳۰ الی ۱۸:۱۵ برنامه سخنرانی

کم کم اعضای اردو به همراه سر گروه ایشان در محل حسینیه جمع شدند.

مسئول اردو خطاب به معاون اردو: پس گروه شهید همت کجاست؟ چرا نیومدن؟ مشکلی پیش اومده؟

معاون اردو: نه، سرگروهشون میگه بچه های گروه ما خسته اند و میخواهند استراحت کنند، تازه این موضوع رو هم من بعدا توی جلسه گروهی خودم براشون میگم!!

مسئول اردو: اصلا دلیل موجهی نیست همه موظفند توی برنامه های عمومی اردو حاضر بشن.

گفتگوی بالا شاید برای شما هم پیش آمده باشد، آری گاهی دیده می شود بعضی تقید لازم را در همراهی برنامه های اردو ندارند و این می تواند آفتی باشد برای اردو موفقیت آن.

علاوه بر آسیب های برنامه  ای این مسئوله آسیب های تربیتی را نیز متوجه اعضاء می کند، ایجاد روحیه تکروی و استقلال منفی، عدم التزام به تصمیمات جمعی و سرپیچی از الزامات سازمانی و… .

بهتر است از قبل سرگروه ها را در جلسات پیش از اردو نسبت به این مسائل توجیه کنید تا در روند برگزاری اردو خللی وارد نشود.

  • دقت تربیتی:

اردو محملی است برای دقت های تربیتی، دقت هایی که در شرایط عادی حضور در مسجد و حلقه ی تربیتی، دستیابی به آنها ممکن نیست.

توجه به نقاط قوت و ضعف جهت تقویت و رفع آنها، شناسایی استعداد ها به منظور کمک و شکوفایی آنها و… همه و همه نیاز به دقت تربیتی دارند، لذا سرگروهی که غرق در برنامه های تفریحی، ورزشی و… اردو می شوند نمیتواند به رسالت اصلی خود بپردازد.

«اردو ابزاری است برای نیل به اهداف تربیتی» جمله ای است کلیدی که مسئولان اردو نصب العین قرار داده و خود را به یکی از اعضای شرکت کننده قلمداد نکنند.

نمونه هایی از دقت تربیتی:

– لحن و گفتار اعضاء (مودبانه بودن و غیر مودبانه بودن)

– علاقه مندی ها

– خلاقیت ها

– دوستان صمیمی

– جو گرفتگی ( ممکن است یکی از اعضاء حلقه رفتار های مثبتی داشته باشد، اما با قرار گرفتن در فضای جدید، رفتار نامناسبی از خود نشان دهد)

پایگاه آموزشی خیبری ها tsalehin.blog.ir

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

افزودن شکلک:

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeleton