شنبه , ۱۰ آبان ۱۳۹۹
آخرین مطالب:

پیشنهاد برای حلقه در روز عید غدیر

عـید غدیر، عـید الله اکبر و عـید آل محمد و ارزشمندترین و والاترین عـید اسـلامى‏ است. هیچ روزى در طول سال، فرخنده ‏تر و مبارک‏ تر از این روز مقدس نزد شیعیان اهل‏ بیت نیست.توجه ویژه به این عـید بزرگ و شرح واقعه غدیـر و بزرگداشت این روز در حلقه های صالحین لازم و ضروری است. برگزاری جلسات معرفتی ، برپایی جشن ، برگزاری مسابقات و … می تواند برای حلقه ها برنامه ریزی شود. در اینجا چند پیشنهاد برای بزرگداشت این روز برای حلقه های صالحین ارائه می گردد:

 ghadir

پیشنهاد اول: همواره سـادات در بین شیعیان از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده اند و به همین علت رسم بر این است که شب عـید غدیـر و روز عید، مردم به دیدار و دست بوسی سـادات و ذریه امیرالمومنین (ع) می روند و ادای احترام به سـادات می کنند. این سنت براساس واقعه غدیـر وحضور مومنان و حاجیان صحرای غدیـر خم و تبریک به امیرمومنان , علی (ع) در لبیک به ندای پیامبر گرامی اسـلام (ص) : من کنت مولا فهذا علی مولا انجام می گردد ؛ و سـادات نیز ضمن پذیرائی با شربت و شیرینی و اهدای هدیه ای از میهمانان قدردانی می کنند.

انجام این سنت پسندیده توسط اعضای حلقه و دیدار با سـادات بذر محبت و ارادت به خاندان اهل بیت علیهم الاسـلام را در دل جوانان و نوجوانان می پروراند.

دیدار با امام جماعت و روحانیون محل و مسجد که سید هستند ؛ دیدار با خانواده شهدای سـادات و اعضائ حلقه که از سـادات هستند می تواند برای حلقه های صالحین در روز عـید غدیـر برنامه ریزی شود. قبل از روز عـید غدیـر در جلسه صالحین واقعه غدیـر و آداب عـید غدیـر را برای حلقه ها تشریح کنید.

پیشنهاد دوم: با اعضای حلقه خود قرار بگذارید در در روز عـید برخی از اعمال و آداب این روز را همه اعضاء حلقه اجرا کنند. بسته به سطح حلقه پیشنهاد های زیر را می توانید در جلسات قبل از روز عـید مطرح کنید تا اعضاء یک یا چند مورد را انتخاب کنند:

شادی کردن و شاد نمودن مومنین

شاد کردن دیگران کار مشکلی نیست با یک لبخند، با یک سلام گرم، با یک شاخه گل یا با یک عدد شکلات

صلوات فرستادن

همه ما برای حوائج خود صلوات می فرستیم. صلوات نذر می کنیم و همیشه هم نتیجه گرفته ایم. در روز غدیـر صلواتمان را به نیت شادی دل مطهر امیرالمومنین و رسول خدا صلوات الله علیهما بفرستیم.

غسل مخصوص این روز

از اعمال خوب و پسندیده ای که در اعیاد به ما امر شده، غسل مخصوص عـید می باشد. در این روز قبل از پوشیدن لباس نیکو و بوی خوش استفاده کردن، غسل کنیم.

روزه گرفتن

از عبادات زیبایی است که همه آن را دوست دارند و از عبادات بسیار ساده عـید غدیـر روزه گرفتن و در نتیجه خودسازی می باشد.

صدقه دادن به نیابت مولا برای سلامتی فرزندشان حضرت مهدی- علیه السلام-

زنده کردن جمله مشهور در تمامی دید و بازدیدها

«الحمد لله الذی جعلنا من المتمسکین بولایه امیرالمومنین و الائمه المعصومین-علیهم السلام-»

چراغانی و تزئینات داخل و خارج منزل، مسجد و محله

چراغانی و تزیین (داخل و خارج) ولو به یک پوستر، یک پرچم، یک رشته چراغ که از پنچره بیاویزیم نمود عـید غدیـر را در کوچه و خیابان ظاهر بداریم.

عیادت از بیماران و سالمندان و معلولین

عیادت از بیماران، سالمندان، معلولین، به عنوان تبریک عـید همراه گل، هدیه، هدیه، شیرینی و . . . عـید و غدیـر و شادی آن را به دل از پاافتادگان وارد کنیم.

قرائت قرآن و اهدای ثواب آن به روح مطهر امیرالمومنین-علیه السلام-

اطعام و افطاری دادن به روزه داران

با دانه ای خرما، ظرفی آش، مقداری شیرینی می توانیم روزه داران عـید غدیـر را افطاری دهیم.

تهیه یک غذای خوب و مطلوب برای اهل منزل

اهدا شیرینی و شکلات و هدیه برای همسایگان و اهل محل

با گذاشتن یک میز جلوی در منزل یا مغازه یا شرکت و . . . قرار دادن یک جعبه شیرینی یا چای گرم یا شیر کاکائو داغ روی آن می تواند شادی عـید غدیـر را برای عابران و همسایه ها و . . . ایجاد کند.

به عنوان مثال اعضاء حلقه می توانند با هم قرار بگذارند که در این روز همه شاد باشند و دیگران را هم شاد کنند.به همه لبخند بزنند و با مهربانی با هم رفتار کنند. یا در حلقه جوانان روزه این روز و افطار دسته جمعی یا عیادت از بیماران و آسایشگاه جانبازان می تواند برنامه ریزی گردد.

پیشنهاد سوم: برگزاری مراسم عقد اخوت در بین اعضاء حلقه.

درباره آداب عمل عقد اخوت در این روز نقل شده است:

دست راست خود را بر دست راست برادر مؤمن بگذارد و خود صیغه اخوت را چنین بخواند «واخَیتُک فِی‌الله وَصافَیتُک فِی‌اللهِ وصافَحتُک فِی‌اللهِ، وَعاهَدتُ‌الله وَمَلائِکتَهُ وَکتُبَهُ وَرُسُلَهُ وَاَنبِیاءَهُ، وَالاَئِمَّهِ المَعصومینَ علیهمُ السَّلامُ، عَلی اَنّی اِن کنتُ مِن اَهلِ الجنَّه وَالشَّفاعَه، وَاُذِنَ لی بِاَن اَذخُلَ الجَنَّه لا اَذخُلُها اِلّا وَاَنتَ مَعی» آن گاه آن فرد مؤمن بگوید «قَبِلتُ» پس بگوید «اَسقَطتُ عَنک جَمیعَ حُقوقِ الاُخوَّهِ ما خَلاَ الشَّفاعَهَ وَالدُّعاءَ وَالزِّیارَهَ».

برادر دینی تو شدم و با تو صاف و خالص شدم و مصافحه می‌کنم و با تو در راه خدا دست می‌دهم و عهد بستم با خدا و فرشتگان و کتاب‌ها و پیامبرانش و امامان معصوم(ع) بر اینکه همانا اگر من از اهل بهشت و شفاعت باشم و اجازه داده شد به من که وارد بهشت شوم، داخل بهشت نگردم مگر اینکه تو با من باشی، سپس برادر مؤمن می‌گوید: قبول کردم و پذیرفتم و ساقط کردم از تو همه حقوق برادری را جز شفاعت و دعا و زیارت را!باید توجه داشت که با اجرای عقد برادری، حقوق برادری در ضمن صیغه مخصوص برادری بر انسان بار می‌شود، در منابع حدیثی، روایات متعددی در زمینه حق مؤمن بر برادر مؤمنش بیان شده که از جمله می‌توان به ثواب دیدار برادران مؤمن، معانقه، یاد کردن آنان، مسرور ساختن آن‌ها، زدودن غم از سینه برادر مؤمن، عیادت و تلاش برای رفع حوائج آن‌ها یاد کرد.

برپایی مراسم جشن در شب عـید و انجام مراسم عقد اخوت بین اعضائ حلقه با هم و حتی با مربی و سرگروه می تواند از برنامه های عـید غدیـر باشد.در پایان مراسم جشن هیئت اعضایی که می خواهند با هم برادر شوند (یا همه اعضاء دست خود راست خود را روی هم بگذارند) و صیغه برادری توسط (ترجیحا) روحانی مسجد یا هیئت خوانده می شود.

قبل از برگزاری این مراسم آداب و تکالیفی که بر عهده برادران دینی هست بیان کنید.

 

پیشنهاد چهارم: اگر در بین اعضاء حلقه از سـادات هستند حتما ایشان را با نام سید… خطاب کنید، البته نه فقط در این روز. همواره ایشان را سید خطاب کرده و احترام ویژه ای برایشان قائل باشید تا احترام به سـادات که نشآت گرفته از احترام به اهل بیت علیهم السلام است برای اعضاء حلقه نهادینه شود.

با تشکر از بچه های زحمتکش صالحین خیبری. گود جاب. Smile

منبع: صالحین خیبری

یک نظر

  1. سلام ممنونو از نظرات ارزنده شما چراکه نسبت به سایر سایت ها این سایت محتوای یهتری را یرای ایده فرهنگی قرار می دهد.اما اگر ایده های یروزتر و یه هنگام تری هم قرار دهید عالی می شود.
    باتشکر از شما

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

افزودن شکلک:

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeleton
Copyright 2019-2020 , All Rights Reserved
Design By ShikDL