شنبه , ۴ خرداد ۱۳۹۸
آخرین مطالب:

بایسته های جذب در طرح صالحین (۳)، جذب با کیمیای محبت

بایسته های جذب در طرح صالحین (۳)، جذب با کیمیای محبت

بایسته های جذب در طرح صالحین (3)، جذب با کیمیای محبت

یکی از عوامل موثر در انجام فرایند جذب، توان برقراری ارتباط با متربی، از سوی مربی و سرگروه است. البته، هر چند برقراری ارتباط فی نفسه و بخودی خود، در واقع هنر مربی و سرگروه به شمار می آید اما باید توجه داشته باشیم که هرگز در این زمینه بدون مخاطب شناسی درست، نمی توان با دیگران ارتباط برقرار کرد چنانچه اسلام از یک سو به کیفیت برقراری ارتباط اشاره دارد و در آموزه های تربیتی خود حتی نوع، عمق و نحوه ی نگاه کردن افراد را نیز در جذب مخاطب موثر می داند…

قرآن کریم یکی دیگر از شاخصه های اصلی و صفات برجسته نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله را که در واقع رمز نفوذ حضرت (علیه السلام) در جامعه هدف می داند، مجهز بودن ایشان به اکسیر کم نظیر محبت و کیمیای ارزشمند عطوفت و رحمت و نرمی و ملاطفت بر می شمرد.

چنانچه خداوند متعال به پیغمبر رحمت (صلی الله علیه و آله) که همگان او را به عنوان «رحمه للعالمین» می شناسند می فرماید:

«فبما رحمه من الله لنت لهم و لو کنت فظا غلیظ القلب لانفضوا من حولک» (آل عمران/۱۵۹»

«به موجب لطف و رحمت الهی، تو برایشان نرم دل شدی، که اگر تند خوی سخت دل بودی از پیرامونت پراکنده می شدند.»

مربی صالحین، باید اهل مدارا و نرمی باشد

بر این اساس، مربی صالحین، باید برای جذب دلها، اهل مدارا و نرمی باشد، صبر و حوصله به خرج دهد و با بی حوصلگی و تندی متربیان را از گرد خویش فراری ندهد، در این باره، حتما شما هم این مثل معروف را شنیده اید که می گویند: «از محبت خارها گل می شود.»
و نیز به قول شاعر نکته بین و ظریف:

درس معلم ار بود زمزمه ی محبتی
جمعه به مکتب آورد طفل گریز پای را

به هر حال، در بیان اهمیت این موضوع، همین بس که مولای متقیان امیر مومنان، علی (علیه السلام) در فرمان خویش به مالک اشتر رمز نفوذ در دلهای مردم را مهر و محبت برشمره و می فرماید:

« و اشعر قلبک الرحمه للرعیه و المحبه لهم و اللطف بهم …» (نهج البلاغه/نامه ۵۳)
«احساس مهر و محبت به مردم و ملاطفت با آنها را در دلت بیدار کن…»

حال که دانستیم فرآیند جذب در جریان صالحین، نخست امری درونی است و به اخلاص و معنویت فرد بر می گردد و نیز متذکر شدیم که مربی و سرگروه صالحین باید خودش اول مثل چراغ روشنایی داشته باشد تا کسانی را که گرایش فطری به نور و روشنایی دارند به خود جذب نماید. اکنون به بیان نکاتی چند در خصوص سایر مولفه های اثر گذار بیرونی و فرایند جذب می پردازیم:

توان برقراری ارتباط با متربی

یکی از عوامل موثر در انجام فرایند جذب، توان برقراری ارتباط با متربی، از سوی مربی و سرگروه است. البته، هر چند برقراری ارتباط فی نفسه و بخودی خود، در واقع هنر مربی و سرگروه به شمار می آید اما باید توجه داشته باشیم که هرگز در این زمینه بدون مخاطب شناسی درست، نمی توان با دیگران ارتباط برقرار کرد چنانچه اسلام از یک سو به کیفیت برقراری ارتباط اشاره دارد و در آموزه های تربیتی خود حتی نوع، عمق و نحوه ی نگاه کردن افراد را نیز در جذب مخاطب موثر می داند. و از دیگر سو به مربیان تربیتی توصیه می کند که پس از شناخت ظرفیت مخاطبانشان، تنها به اندازه درک و فهم آنان، پیام رسانی و تبلیغ نمایند، در این باره، در روایات اسلامی می خوانیم:

«کلم الناس علی قدر عقولهم»
«با مردم به اندازه درک و فهم شان سخن بگویید.»

در خاطرات شهید مظلوم، دکتر آیت الله بهشتی (ره) آمده است که گاهی پیش خودش ابراز ناراحتی و نگرانی می کرد و با خود سخن می گفت. وقتی با اصرار از وی خواستند که دلیل نگرانی اش را بگوید اظهار داشت: «در تمام عمر و تمام طول زندگی ام از هیچ چیز به این اندازه رنج نبرده ام که در بعضی مواقع آن ارتباط شایسته و نیکویی را که باید با انسان ها برقرار کنم گاه موفق نبوده ام.»

اهمیت برقراری ارتباط

اهمیت موضوع برقراری ارتباط در این رابطه چنان است که در سیره عملی رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله آمده است که برخورد ایشان با دیگران طوری بود که از هر کس از مخاطبان آن حضرت (صلی الله علیه و آله)، چه میانسال، چه جوان، چه با سواد یا بی سواد، و چه روستایی یا شهری، می پرسیدند: اکنون که خدمت حضرت رسول (صلی الله علیه و آله) شرفیاب شدید، فکر می کنید چه کسی نزد پیامبر (صلی الله علیه و آله) از همه عزیزتر است؟ حتما می گفت: من!.

همچنین رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله، در زمینه برقراری ارتباط موثر با مخاطبانش چنان دقت داشتند که وقتی در جمع قرار می گرفتند و سخنرانی می کردند، حتی نگاهشان را نیز به طور مساوی بین افراد تقسیم می نمودند.

در این خصوص، امام صادق علیه السلام، در روایتی ارزشمند می فرمایند:

«کان رسول الله صلی الله و علیه و آله یقسم لحظاته بین اصحابه، فینظر الی ذا و ینظر الی ذا بالسویه»
«همیشه رسول خدا صلی الله علیه و آله لحظه های خود را میان افراد بطور مساوی تقسیم می کرد.

مخاطب شناسی جذب

به هر حال در این مجال و به جهت اهمیت موضوع، در ارتباط با مخاطب شناسی جذب، بیان دو نکته مهم دیگر حایز اهمیت اساسی است که بدان می پردازیم:

اول آنکه مربی صالحین باید بداند قرار است با یک انسان ارتباط برقرار کند، با یک خلیفه خدا بر روی زمین، با یک اشرف مخلوقات.
در این خصوص، ذکر مضمون یکی از فرمایشات ارزشمند امام راحل (ره) در جمع معلمان خالی از لطف نیست، که می فرمایند:

«فکر نکنید این تنها یک بچه کشاورز یا نجار و بقال است. بلکه فکر کنید این دانش آموز، رئیس جمهور آینده، وکیل آینده و یا وزیر آینده این مملکت خواهد شد.»

البته، نگاه اسلام نیز به این موضوع درست به همین شکل است، چنانچه در روایت معروف رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله، پیرامون سه دوره متوالی هفت ساله در تربیت فرزندان، وقتی در خصوص هفت سال اول، سخن به میا نمی آید، ایشان می فرمایند: «الولد سید سبع سنین»، یعنی: کودک در هفت سال اول سید است، آقاست، احترامش کنید، بگذارید فرمانروایی کرده و سیادت داشته باشد.
که این روایت می تواند ناظر به اهمیت تکریم شخصیت مخاطب نیز باشد.

دومین نکته حائز اهمیت اساسی در موضوع مخاطب شناسی جذب آن است که مربی و سرگروه صالحین همواره به تفاوت انسانها و متمایز بودن هر فرد از دیگری توجه داشته باشد زیرا در واقع، هر متربی جوان و نوجوان، یک انسان خاص، با صفات و ویژگی های منحصر به فرد خود می باشد که دنیایی متفاوت از دیگران دارد، پس بر این اساس، مربی نباید هیچ وقت به دنبال پیچیدن یک نسخه واحد برای تمامی مخاطبانش باشد.

در این میان چه بسا دیده می شود که گاهی کسی با یک لبخند جذب می شود، دیگری نیازمند تلنگری است که تامل کند و به یکی نیز باید تشر زد تا از خواب غفلت بیدار شود و به حرکت درآید. به دیگر سخن آنکه، مربی اول باید بداند که مخاطبش کیست؟، در چه سطحی قرار دارد؟، در شرایط فعلی در حال طی کردن کدام مسیر است؟ و از همه مهمتر نیاز واقعی او چیست؟

حال، وقتی مربی صالحین، به اهمیت این مسئله پی برد که انسان ها متفاوتند و روح و روان آدمی که نیازمند تربیت است، در واقع فرمول بردار نیست و نسخه تربیتی واحدی ندارد، آنگاه، به نگاه جامع و کاملی در این زمینه دست خواهند یافت و لایه های پنهان جذب و مخاطب شناسی در جریان صالحین برایشان مکشوف خواهد شد، شناختی که دستیابی به آن، قطعا در برنامه ریزی های تربیتی آینده او مفید و موثر خواهد بود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

افزودن شکلک:

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeleton
Copyright 2018-2019 , All Rights Reserved
Design By ShikDL