دوشنبه , ۵ خرداد ۱۳۹۹
آخرین مطالب:

نبایسته های جذب در طرح صالحین (۱)، مربیان جهنمی

نبایسته های جذب در طرح صالحین (۱)، مربیان جهنمی

نبایسته های جذب در شجره طیبه صالحین

شروع فرایند جذب، در واقع، به مثابه ی رخ دادن یک اتفاق مهم است که طی آن ناخاسته دلهای مخاطبان به سمت عامل جذب یعنی همان مربی یا سرگروه متمایل و راغب می گردد.
که البته منظور از مخاطب در این فرایند، جوان و نوجوانی است که سرزمین دلش آماده کشت و بذر حق و حقیقت است و به طور فطری گرایش به معنویات، پاکی ها و فضایل دارد…
همچنین یادآور شدیم که رمز اصلی موفقیت در جذب دلهای مستعد و آماده مخاطبان بیش از همه، عمل به سیره اخلاقی انبیاء الهی و اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام، در مسیر دعوت به حق و حقیقت بوده است. به دیگر سخن آنکه در این فصل، تا کنون به برخی از بایسته های جذب برگرفته از مشی عملی بزرگان دین پرداختیم، حال در ادامه و به جهت اهمیت موضوع، به بررسی اجمالی چند مورد از نبایسته های جذب در جریان پیاده سازی فرآیند تربیتی صالحین در مساجد می پردازیم.

روایت جبرئیل از مربیان جهنمی

رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) می فرمایند:

«در شب معراج به آسمان رفتم و به قومی برخورد کردم که لبان آنان را با قیچی هایی از آتش می برند، دوباره می رویید و باز می بریدند: پرسیدم: جبرئیل اینان کیانند؟
گفت: اینان خطیبان امت تو هستند که به آنچه می گویند عمل نمی کنند. مردم را به کار نیک فرا می خوانند و خود را فراموش می کنند.»

بر این اساس، مربیان و سرگروههایی که تنها رسالت موعظه غیر دارند و موعظه نفس خود را فراموش کرده اند.
کسانی که می گویند: مردم گناه نکنید، تقوی داشته باشید و بسوی خدا بشتابید! و نمی گویند: مردم گناه نکنیم، تقوی داشته باشیم و بسوی خدا بشتابیم.
عالمان بی عمل، واعظان وعظ نشنو، مربیان تربیت نشده و دعوت کنندگان  دعوت گریز، در این ردیف به شمار می آیند. چه بد جایگاهی است جایگاه گویندگان بی عمل، روزی که پای میز محاکمه ی عدل الهی بنشینند و مقرر گردد که تاوان کم توجهی به این سئوال را اکنون باید بپردازید، که فرموده است:

«یا ایها الذین آمنو لم تقولون ما لا تفعلون، کبر مقتاً عندالله ان  تقولوا ما لا تفعلون» (سوره صف / ۲ و ۳)

«ای کسانی که ایمان آورده اید چرا می گوویید آنچه را که بدان عمل نمی کنید، (بترسید که) این عمل، سخت خدا را به خشم و غضب در می آورد»

اما چرا در این مجال و به عنوان یکی از نبایسته های جذب، سخن از عذاب الهی را به میان آوردیم. دلیل آن این است که در این صورت، یعنی وقتی کسی حرفی را بگوید ولی خودش به آن عمل نکند، اصولا جذبی صورت نمی پذیرد و دلی صید نمی شود.

چنانچه در این باره، امام صادق علیه السلام در قالب روایتی ارزشمند و شریف می فرمایند:

«ان العالم، اذا لم یعلم بعلمه ذلت موعظته عن القلوب کما یزال المطر عن الصفا» (کافی/ج ۱/ص ۴۴)

«اگر عالم به دانش خود عمل نکند، موعظه اش از دلها میریزد چنانکه باران از روی سنگ صفا فرو می غلطد»

بنابراین و با این اوصاف، لازم است بدانیم که ما در این راه کاره ای نیستیم که بخواهیم بدون راهنمایی اهل بیت علیهم السلام و بدون اذن و هدایت آنان، مساجد شیعه را رونق بدهیم، اصول و چارچوب فرایند جذب را ترسیم نماییم، خط مشی مشخص کنیم و گمان کنیم که راه درست همین است که ما می گوییم.

آخر مگر می شود راه دعوت به مکتب شیعه را در پیش گرفت اما به توصیه پیشوایان دین، بی توجه بود.
آری، دوست عزیز مربی و سرگروه! یادمان باشد، این پیشه ای که ما برگزیده ایم استادانی دارد که راه را به ما نشان داده اند و مگر نه این است که به قول شاعر:

هر که گیرد پیشه ای بی اوستا
ریشخندی شد به شهر و روستا

برگزین احوال پیر راه دان
پیر را بگزین و عین راه دان

حال بر این اساس و در این مجال، که یکی از اصلی ترین موانع اثر بخشی فرایند جذب را از قول ائمه معصومین علیهم السلام، با هم مرور کردیم و به یقین دانستیم که تنها راه اثر گذاری این دعوت مهم و مقدس را نیز تنها همین بزرگواران می دانند که راهنمایان هدایت و سعادت بشرند. اینک به بیان روایتی ارزشمند از امام صادق علیه السلام در این باره می پردازیم که در واقع در این روایت ارزشمند، نقشه ی راه دعوت گری به مکتب آسمانی شیعه و دین مبین اسلام، به خوبی بیان شده است.

ایشان خطاب به مفضب می فرمایند:

«قل لشیعتنا کونوا دعاه الینا بالکف عن محارم الله و اجتناب معاصیه و اتباع رضوان الله، فانهم ادا کانوا کذلک، کان الناس الینا مسارعین» (دعائم الاسلام/ج ۱/ص ۵۸)

«مفضل به شیعیان ما بگو: با دوری از حرامهای خداوند و پرهیز از گناهان او و پیروی از خواسته های الهی، دعوت گر بسوی ما باشید که اگر چنین باشید، مردم با شتاب بسوی ما می آیند.»

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

افزودن شکلک:

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeleton
Copyright 2019-2020 , All Rights Reserved
Design By ShikDL