جمعه , ۲۸ دی ۱۳۹۷
آخرین مطالب:

مولفه های اساسی در جریان تثبیت (۲)، هویت بخشی

مولفه های اساسی در جریان تثبیت (۲)، هویت بخشی

مولفه های اساسی در جریان تثبیت شجره طیبه صالحین (2)، هویت بخشی

دومین مولفه اثرگذاز در دوره تثبیت در فرایند شجره طیبه صالحین؛ آشنا ساختن جوان و نوجوان با هویت انسانی خویش است. از آنجا که جوان ، همواره در زندگی به دنبال یافتن بهترین پاسخ ها به دو سوال مهم و اساسی کیستی و چیستی خود می باشد؛ اگر در دوره تثبیت سعی شود که اعضای حلقه با هویت انسانی, اجتماعی و مذهبی خود آشنا شوند بطور مسلم کمک شایانی به تثبیت حضور آنان در حلقه صالحین نموده ایم.

اهمیت این موضوع بقدری است که در برخی روایات دینی از آن بعنوان دروازه ورود به گستره شناخت خدا یاد می شود , آنجا که می فرماید:

«من عرف نفسه فقد عرف ربه»
« هر کسی خود را شناخت خدا را خواهد شناخت.»

بر این اساس ، بازیابی هویت افراد در حلقه  های تربیتی صالحین ، از طریق بیان آموزه های دینی و با طرح موضوعاتی همچون : فلسفه خلقت انسان و آفرینش هستی و امثال آن؛ بخوبی می تواند صورت پذیرد.

در این خصوص ، مربی باید ابتدا اعضای حلقه را نسبت به بازیابی هویت گمشده خویش حساس کند و سپس ابعاد گوناگون هویت انسانی افراد را به آنان یادآور شده و در مرحله پایانی برای رسیدن به سایر ابعاد هویتی مفقود، گمشده و ناپیدای آنان ، ایشان رایاری نماید.

تلاش برای پاسخ به این قبیل سولات که انسان کیست ؟ برای چه به دنیا آمده است ؟ اسلام از او چه می خواهد و مدل زندگی یک مسلمان مکتبی و شیعه واقعی چگونه است ؟ در واقع تلاش برای هویت بخشی زندگی جوان و نوجوان و به تبع آن ؛ تثبیت حضور وی در حلقه های تربیتی صالحین است.

هویت بخشی به جوان و نوجوان ، در خلال اجرای فرایند صالحین و در دوره تثبیت ؛ در واقع هم وسیله رسیدن به هدف به شمار می آید و هم به نوعی هدف غایی و نهایی تربیت و اصلاح می باشد.

راههای رسیدن به هویت دینی در حلقه تربیتی شجره طیبه صالحین

البته در این خصوص، یکی از راههای رسیدن به هویت دینی در حلقه تربیتی صالحین، ترسیم و تدوین نظام ارزشی مشخص و مدونی است که در چارچوب پایبندی به آن، همواره پاسخ مناسبی به سوال من کیستم ؟ برای جوان و نوجوان ارائه شود . البته برای این کار ، معرفی الگوهای مناسب، همچون سرداران شهید دوره دفاع مقدس و نیز مبارزان و مجاهدان انقلاب اسلامی؛ بمنزله انتخاب راه میانبر هویت بخشی انسانی ، دینی و ملی به جوانان و نوجوانان به شمار می آید.

جوان در واقع مجذوب بزرگمردی ها، آزادگی ها و ایثارهاست و دوست دارد که در زندگی بهترین و اثرگذارترین نقش را ایفا کند. بعنوان مثال ، وقتی به یک نوجوان و جوان گفته می شود: شهید محمد بروجردی ؛ معروف به «مسیح کردستان»، در عملیات مطلع الفجر، یازده شبانه روز پلک روی هم نگذاشت و حتی یک لحظه هم نخوابید دوست دارد بداند دلیل این همه ایثار چیست و چگونه می توان به انگیزه های معنوی این چنینی دست یافت؟

دومین راهکار عملیاتی و نسخه اجرایی هویت بخشی به اعضای گروه در جریان صالحین، چشاندن طعم شیرین برخی تجربه های عمیق دینی و حسهای معنوی به مخاطبان است. که برای این کار شرکت در مراسم معنوی دعای کمیل، زیارت عاشورا و یا حضور در راهپیمایی در روز قدس و نماز جمعه، نمونه هایی از تجربیات اثر گذار دینی و انقلابی است به طور ذاتی برای مخاطبان جوان و نوجوان جاذبه دارد.

بعنوان مثال ، اگر کسی در دوره تثبیت ، حتی یکبار لذت مناجات با خدا را تجربه کند؛ در عزاداری ها برای امام حسین علیه السلام گریه کند و یا یک صبح جمعه در دعای ندبه عاشقانه زمزمه کند :

«ای برده امان از دل عشاق کجایی»

چنین کسی محال است که لذت این تجربه عمیق معنوی را با هیچ لذت دیگری معامله کند و از مسجد جدا شده و فاصله بگیرد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

افزودن شکلک:

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeleton
Copyright 2018-2019 , All Rights Reserved
Design By ShikDL