یکشنبه , ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰
آخرین مطالب:

نمونه طرح موضوع در جلسات / موضوع: گفتن بسم ا…

نمونه طرح موضوع در جلسات

موضوع: گفتن بسم الله الرحمن الرحیم

مخاطب: کودکان

besmellah

آغاز بحث:

در میان اقوام ، ملت ها و گروه های مختلف کارهای مهم و با ارزش را با نام بزرگی از بزرگان خود که شخص مهم و مورد احترام آنهاست و علاقه ی شدیدی به آن دارند ، شروع می کنند ؛ تا آن کار مبارک شود و به انجام برسد.

اگر کارخانه چینی سازی رو درنظر بگیریم می بینیم که روی تمام محصولاتش چه بزرگ و چه کوچک آرم آن شرکت زده شده.

اگر فرض کنیم اسم یک کارخانه چینی سازی «عباس» باشد ، می بینیم که روی تمام محصولاتش ؛ از قابلمه های بزرگ آشپزی گرفته تا استکان ها و بشقاب های کوچک ، روی تمام این ها نوشته «عباس».

همچنین داخل هر کشوری که بشیم، هرجای این کشور بریم ، پرچمی که نماد اون کشور هست رو می بینیم ؛ داخل مدارس، ادارات، وسط دریاها و حتی در ارتفاعات(کوه ها).

حالا… حالا… دوستان عزیز و لذیذ! ، رفقای تمیز و تیز! ؛ همانطور که گفتیم یک کارخانه آرم مخصوص به خودش را داره و روی تمام محصولاتش هست و یا پرچم هر کشوری در جای جای اون کشور هست، ما مسلمان ها هم برای خود یک آرم و علامت مخصوصی داریم که باید روی تمام کارهامون چه کوچک و چه بزرگ این آرم رو بزنیم!

بچه ها …آرم و نشانه مسلمانی ما یک جمله هست و اون جمله «بسم الله الرحمن الرحیم» هست.

سوال: کی میدونه معنای «بسم الله الرحمن الرحیم» چیه؟ (یکی یکی بچه ها هرکدام جوابی می دهند که باید با کلماتی مثل احسنت ، آفرین ، کاملا درسته ، باریکلا چقدر قشنگ گفتن و … آن ها تشویق می کنیم)

بچه های عزیز؛ وقتی میگیم «بسم الله الرحمن الرحیم» یعنی با نام خدا کارمون رو شروع کرده ایم و باید بدونیم کدوم خدا؟ این کسی که گفتیم با نام او کار رو شروع چه قدرتی داره؟

کسی هست که من و شما رو آفریده ، هر چیزی و هر کاری که بخواد میشه.

اصلا یه سوال از خودمون بپرسیم: آیا شخص بزرگتر و توانمندتر از خدا هست؟ قطعا خیر

به همین خاطر وقتی ابتدای کاری بسم الله بگیم یک آرامش خاصی در کارمون خواهیم داشت و خیالمون از نتیجه کار راحته!

 

 

داستان ۱ :

امام صادق علیه السلام می فرمایند:

زمانی که یکی از شما وضو بگیرد ، یا بخورد ، یا بیآشامد ، یا لباسی بپوشدو هر کاری که انجام می دهد ، شایسته است که نام خدا را بر آن ببرد و اگر نام خدا را نبرد ، شیطان در آن کار با او شریک می شود.

منبع: بحار الأنوار – جلد ‏۶۳ صفحه ۳۷۳

 

یک روز شیطان چاقى ، شیطان لاغرى را ملاقات کرد.

شیطان چاق ، از شیطان لاغر پرسید:

چرا تو اینقدر لاغر و ضعیف شده اى ؟

شیطان لاغر، جواب داد:

من بر شخصى مسلّط و ماءمور شده ام که او را گمراه کنم . ولى آن شخص ‍ در اوّل هر کار، مانند: خوردن ، آشامیدن ، …، زبانش به ذکر بسم اللّه الرحمن الرحیم گویا است ، از این رو از نفوذ در او، و شرکت در کارهاى او محروم هستم . و همین سبب و موجب لاغرى من شده است، حال تو بگو بدانم ، چطور چاق شده اى ؟

شیطان چاق پاسخ داد:

چاقى من به خاطر آن است که شاد هستم ، زیرا بر شخص غافل و بى خبر و بى تفاوت مسلّط شده ام که در هیچ کارى بسم اللّه نمى گوید، مثلا هنگام ورود و خروج و هنگام خوردن و نوشیدن … و در هر کارى ، آنچنان غافل و سرگرم است که اصلا به یاد خدا نیست

منبع:داستانهاى بسم اللّه الرحمن الرحیم : صفحه ۶۹٫

 

خوب دوستان ، از امشب به همدیگه قول می دیم که از این لحظه به بعد هر کاری رو که بخوایم انجام بدیم استارتش رو با بسم الله و نام و یاد خدا می زنیم.

 

واسه شروع این پروژه از همین فردا دوتا تمرین داریم:

۱- موقع غذا خوردن بسم الله بگیم با صدای بلند. هر موقع هم که یادتون اومد بگید ، حتی اگه لقمه آخر باشه!

۲- قبل از خوابیدن: به نظر من هرکسی که این جمله پیامبر که می خوام براتون بگم رو بشنوه و موقع خوابیدن بسم الله نگه حتما ضرر کرده!:

 

پیامبر: اگر بنده ایی هنگام خواب بسم الله الرحمن الرحیم بگوید ، خداوند می فرماید: فرشتگانم نفس کشیدن هایش را تاصبح حسنات حساب کنید.

 

 

شعر پایانی جلسه:

می خوایم با همدیگه یه شعر در مورد بسم الله گفتن بخونیم، فقط یه شرط داره؛ آن هم این که باید با من همکاری کنید و محکم و قوی جواب بدهید. حاضرید؟ یا علی:

بسم الله بگم یا که نگم؟     بگو بگو…..   بگو بگو…..

می خوام کنم من بازی ، با بچه های نازی

بسم الله بگم یا که نگم؟     بگو بگو…..   بگو بگو…..

می خوام بپوشم من لباس، تا که برم من کلاس

بسم الله بگم یا که نگم؟     بگو بگو…..   بگو بگو…..

می خوام بخورم غذا ، تا نخورم من دوا

بسم الله بگم یا که نگم؟     بگو بگو…..   بگو بگو…..

می خوام برم بخوابم ، درون رختخوابم

بسم الله بگم یا که نگم؟     بگو بگو…..   بگو

 

 

منبع:

masjed-abalfazl.blogfa.com

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

افزودن شکلک:

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeleton
Copyright 2020-2021 , All Rights Reserved
Design By ShikDL