چهارشنبه , ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰
آخرین مطالب:

بایسته های جذب در طرح صالحین (۱)

بایسته های جذب در طرح صالحین (۱)

بایسته های جذب در طرح شجره طیبه صالحین

بچه های جبهه نوعاً به کسانی که فضیلت و تقوای بیشتری داشتند و صبر و شکیبایی و نیز داشتن سعه صدر معروف بوده و در سختی ها و شداید، تکیه گاه سایر رزمندگان به شمار می آمدند عناوین تکریم آمیز “حاجی” و “سید” را اطلاق می کردند. و حتما نیز می دانید که نوعا هیچ کدام از “حاجی ها و سیدهای دوران جنگ” به کسی پول نمی دادند، رزمنده های نوجوان را کوه و اردو نمی بردند و درگیر و دار جنگ و جبهه و جهاد، خبری از جایزه و تشویق نبود …

برخی صاحب نظران امر معتقدند دوره ی دفاع مقدس، به سه دلیل، دوره ی تحولات عظیم اخلاقی و روحی و روانی در رزمندگان اسلام بود:

اول: به دلیل پشت کردن آنها به دنیا و آماده شدن برای مرگ
دوم: به دلیل فضای معنوی حاکم بر جبهه های حق علیه باطل
و سوم: به دلیل وجود الگوهای رفتاری مناسب و افراد متخلق به اخلاق اسلامی در جبهه های نبرد

در این باره حتما شما هم شنیده اید که در زمان جنگ، بچه های جبهه نوعاً به کسانی که فضیلت و تقوای بیشتری داشتند و صبر و شکیبایی و نیز داشتن سعه صدر معروف بوده و در سختی ها و شداید، تکیه گاه سایر رزمندگان به شمار می آمدند عناوین تکریم آمیز “حاجی” و “سید” را اطلاق می کردند. و حتما نیز می دانید که نوعا هیچ کدام از “حاجی ها و سیدهای دوران جنگ” به کسی پول نمی دادند، رزمنده های نوجوان را کوه و اردو نمی بردند و درگیر و دار جنگ و جبهه و جهاد، خبری از جایزه و تشویق نبود، اما در عین حال، رزمندگان جوان و نوجوان حاضر بودند در مواقع خطر، حتی پیش مرگ و فدایی حاجی ها و سیدهای گروهان و گردان خود شوند. شما براستی فکر می کنید دلیل این امر چه بوده است؟

بدون شک، یکی از اصلی ترین دلایل این امر آن می باشد که رزمندگان جوان و نوجوان در جبهه ها از نزدیک، اخلاص، ایثار، فضیلت، جوانمردی و آزادگی هر که را معروف به “حاجی” و “سید” بود می دیدند و با تمام وجود بزرگ واری و بزرگ منشی او را لمس می کردند و باور داشتند.
اما امروز ما چه کرده ایم؟!

چقدر از این “حاجی ها” و “سیدهای” دوران جنگ در مساجد امروز ما وجود دارند؟!، چقدر همت بالای شهید همت را در جمع های خودمان تولید و تکثیر کرده ایم؟!

راستی مگر نه این است که هر جا یک شهید باکری، یک شهید زین الدین، یک شهید کاوه و یا یک شهید خرازی و علم الهدی باشد قطعا در آنجا یک گردان جوان دلداده و عاشق آنها نیز وجود جمع خواهد داشت.

پس بر این اساس و در این مجال، اولین بایسته های جذب را که در واقع همان اخلاص، ایثار، مجاهدت نستوه و معنویت حاکم بر گفتار و رفتار سرداران جبهه و جنگ بوده است به اختصار با یکدیگر مرور می کنیم.

به دیگر سخن آنکه، اگر جذب بر پایه شاکله ی شخصیتی درونی افراد و نیز سایر مولفه های الهام بخش اخلاقی ذاتی آنان، طراحی و پایه ریزی شود حتما به صورتی نامرئی، ناخواسته، ناخودآگاه و بر اساس یک حس قریب درونی و یک کشش و جذبه معنوی عمیق صورت خواهد پذیرفت. در این صورت دیگر برنامه ریزی برای جذب آن چنانکه امروزه برخی از ما ولع و حرص بی حد نسبت به آن پیدا کرده ایم دیگر ضرورت ندارد زیراکه در واقع، جذب عمیق، ریشه دار و مستحکم، با این توصیفاتی که گفتیم بیش از همه مرهون اولین دیدارها و اولین برخوردهای مربی با متربی است نه برنامه ریزی های از پیش طراحی شده، مدون و مکتوب.

در این باره متاسفانه امروزه، برخی از مربیان و سرگروههای صالحین به اشتباه گمان می کنند که برای جذب باید مثلا دستورالعمل مدنی وجود داشته باشد، دفترچه راهنمای خاصی طراحی گردد و یا اساتید تربیتی برای این کار اوراد و اذکار معینی را به افراد بیاموزند تا بتوان دیگران را به خود جذب نمود. این در حالیست که در یک جذب اصیل و ریشه دار تربیتی دینی،  اصلا این گونه نیست و بر خلاف این تصور نادرست و باطل، جذب در آغاز امری درونی، ناخودآگاه، غیر ارادی، الهام بخش، نامرئی و غیر مستقیم است.

البته لازم به ذکر است که حرکت بر مدار صحیح جذب، همانطور که قبلا گفتیم همواره مستلزم رعایت دو شرط اصلی و اساسی است :

۱)    اول آنکه در مجموعه، برنامه ریزی خاصی با هدف ایجاد جاذبه های غیر حقیقی، سطحی و کاذب صورت نپذیرفته باشد.
۲)    و دوم آنکه ذائقه مخاطبان گروه، متاثر از فضای کاذب حاکم بر گروه، از گرایش به امور فطری و معنوی به امور غیر فطری و غیر معنوی تغییر جهت نداده باشد.

به عبارت دیگر، گاه دیده می شود که در یک فضاسازی تبلیغاتی مسجدی، تنها جذب دلها به معنویت صورت می پذیرد ولی در نقطه مقابل نیز گاه دیده شده است که در یک فضاسازی تبلیغاتی واهی و بی هدف، تنها حاضران به توان بازو، شکل و قیافه و مقام و منصب و جایگاه اعتباری افراد متولی جذب و دعوت می شوند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

افزودن شکلک:

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeleton
Copyright 2020-2021 , All Rights Reserved
Design By ShikDL